"Sekret jej oczu" Eduardo Sacheri

W trzech słowach: Morderstwo, Zemsta, Nijaka


Kiedy się rozkręci?

Główny bohater - Benjamin Chapparo po przejściu na emeryturę czuje potrzebę podsumowania swojego życia i postanawia spisać najbardziej znaczącą historię w swojej karierze oraz rozprawić się z uczuciami względem kobiety, z którą pracował przed laty. Początek wydał mi się dość nużący. Dużo czasu zajęło tej książce, zanim się rozkręciła. Równolegle mamy dwa plany czasowe: teraźniejszość, w której śledzimy proces twórczy i powstawanie książki oraz samą jej treść. Mniej więcej do 2/3 książki nie dzieje się praktycznie nic ciekawego, za to język sili się na dość wyszukany i momentami zbyt patetyczny, co może drażnić czytelnika.

Ratunek w zakończeniu

Historia, z którą chce nas zaznajomić Chapparo dot. gwałtu i morderstwa pewnej młodej kobiety. Sprawa się przeciągała, ale została doprowadzona do końca, można powiedzieć, dzięki uporowi głównego bohatera. Jednak, gdy można było uznać, że sprawiedliwości stało się za dość, na tyle na ile to w możliwe w takiej sytuacji, sprawy przybrały nieoczekiwany obrót. Trudno napisać coś więcej nie dając zbyt wielu spojlerów. Tak naprawdę mam wrażenie, że całą fabułę tej książki można by opisać w kilku zdaniach i naprawdę niewiele byłoby do dodania. Żaden z bohaterów nie wyróżnia się na tyle, by móc się nad nim dłużej pochylić i obdarzyć sympatią. Jedyną zaletą książki jest jej zakończenie, które daje czytelnikowi poczucie, że może jednak tak do końca nie zmarnował swój czas. Myślę jednak, że bardzo szybko zapomnę o tej książce.

Ekranizacja

Film (ten argentyński) pamiętam mgliście i chyba zrobił na mnie dość dobre wrażenie, aczkolwiek sięgając po książkę kompletnie nie pamiętałam chociażby zarysu fabuły. Nie odradzam, ale i nie polecam.


Tytuł: "Sekret jej oczu" 
Autor: Eduardo Sacheri
Liczba stron: 270
Wydawnictwo: Świat Książki

Chomikometr: 5/10

Komentarze