poniedziałek, 24 września 2012

Filmowy poniedziałek z Chomikiem -> Z pasją przez życie

Tytuł: "Bill Cunningham New York"
Gatunek: dokumentalny, biograficzny
Produkcja: USA
Reżyseria: Richard Press

Ten dokument to historia człowieka, który całe życie poświęcił swojej pasji. Dla niewtajemniczonych pozwolę sobie pokrótce przedstawić postać Billa. Pan Cunningham to z zamiłowania fotograf prowadzący rubrykę "On the street" w znanym na całym świecie dzienniku, jakim jest "New York Times". Tematem przewodnim tej kolumny jest moda. Znajdziemy w niej zdjęcia najbardziej ciekawych, intrygujących oraz inspirujących ubrań prosto z ulic NYC. Wszystkie zostały zrobione przez Billa podczas jego codziennych rowerowych podróży po mieście. Nasz bohater na co dzień nie rozstaje się bowiem z trzema rzeczami: swoim rowerem, charakterystyczną niebieską marynarką oraz aparatem fotograficzny. Zestaw ten nie zmienia się nawet podczas wieczorów, które Bill często spędza na różnego rodzaju galach, gdzie ma okazję obracać się wśród największych celebrytów. 

Pomimo tego całego przepychu, wszędobylskiego luksusu i pieniędzy Pan Cunningham jest nader skromnym człowiekiem, który większość swego życia mieszkał w skromnej kawalerce przypominającej magazyn, bądź też archiwum pełne fotografii. Nigdy nie stał się próżny i zawsze pozostawał niezależny w swoim sądach i opiniach. Nie jada i nie pije nawet wody na bankietach, na których bywa, nie przejmuje się kolejną kradzieżą roweru ani też wytartą od aparatu marynarką, ponieważ zawsze może zaopatrzyć się w nową w sklepie z odzieżą roboczą. W końcu po co mu kupować jakąś drogą i markową, skoro i tak się zniszczy :) Ponadto Bill nie zabiega o niczyje względy oraz nie ugania się za sławami jak inni paparazzi. "Wszyscy ją fotografują, ale ja tego nie zrobię. Moim zdaniem nie miała na sobie niczego interesującego."

Ten rozbrajający staruszek jest przykładem powoli rzadkiej już wierności swoim ideałom oraz nader niezależnym i ponad wszystko ceniącym sobie wolność człowiekiem, odrzucającym przy tym jakiekolwiek wartości materialne. Tacy ludzie pokazują nam, że pasja może być sposobem na życiem, a szczęście nie ma ceny ani metki. Dlatego też czasem warto się zastanowić, czy aby tak naprawdę potrzebujemy tych wszystkich drogich gadżetów, domów, samochodów etc. i czy w tym wyścigu po bycie najbardziej "na czasie" i "cool" nie zgubiliśmy gdzieś po drodze radości z drobnych i codziennych chwil.

Rewelacyjny film ukazujący niezwykłego człowieka, który na pewno skłoni niejednego z widzów do refleksji nad swoim życiem. Polecam!

4 komentarze: