środa, 24 października 2012

"Ślad na piasku" Zoë Ferraris

Tytuł: "Ślad na piasku"
Autor: 
Zoë Ferraris
Liczba stron: 388
Wydawnictwo: Książnica
Okładka: miękka
Wymiary: 13,5x20,5

"Po tajemniczym zniknięciu szesnastoletniej Nuf jej wpływowa rodzina wzywa Najira asz-Szarki, pustynnego przewodnika, by stanął na czele ekipy poszukiwaczy. Po dziesięciu dniach, gdy sfrustrowany brakiem efektów Najir zamierza się poddać, anonimowi wędrowcy przynoszą rodzinie tragiczne wieści... Co mogło skłonić dziewczynę z bogatej rodziny do ucieczki tuż przed ślubem? Próbując rozwikłać kryminalną zagadkę, Najir spotyka się z rosnącą niechęcią jej krewnych i odkrywa coraz bardziej intrygujące szczegóły z życia Nuf. Czy rodzina rzeczywiście nie znała prawdy o jej zniknięciu? Krok po kroku Najir poznaje sekrety klanu i dociera do prawdy o dziewczynie, (...)." [Książnica]

Opis lekko zmodyfikowałam, by nie zdradzał za wiele. Co się zaś tyczy książki...
Ale chwila, chwila! Najpierw muszę powiedzieć, iż do sięgnięcia po nią zachęciła mnie pozytywna recenzja Viv i to jej zawdzięczam tę pustynną przygodę :)

No właśnie, pustynia. Czyż to nie dobre miejsce na to, by.... utonąć? Ależ oczywiście, że dobre, a wręcz idealne, bo przecież takie nietuzinkowe i oryginalne. W dodatku taki bieg sprawy potrafi nieźle namieszać w głowach osób dokonujących tego niecodziennego odkrycia. Gdy 
sekcja zwłok bezsprzecznie wykazuje, iż dziewczyna utonęła, rodzina Nuf jest w szoku. Zdaje się jednak, że nie na tyle, by chcieć całkowitego rozwiązania tej zagadki. Co innego Najir, przyjaciel tejże rodziny, zaangażowany w poszukiwanie nastolatki przez jej przyrodniego brata. Pomimo tego, iż zawiódł (jak wiecie, Nuf nie dożyła końca tych poszukiwań), a może właśnie dlatego, będzie on jedną z niewielu osób zdeterminowanych, by poznać prawdę. Nie zgadniecie jednak, kto przyjdzie mu z pomocą. A ja Wam tego nie powiem. Ha! Zdradzę tylko tyle, iż tajemniczym "pomagierem" będzie kobieta, i to silna i niezależna kobieta. W dodatku powiązana w pewien sposób z rodziną denatki. 

Bardzo przyjemnie było mi śledzić poczynania tego duetu, który w dodatku szczerze polubiłam. Podobnież i samą książkę oceniam pozytywnie. Czytało się lekko, przyjemnie i ciekawie. Nic mnie w niej nie nużyło, dlatego też za każdym razem odkładałam ją z wielką przykrością i wracałam do niej z tak samo wielką przyjemnością. Zagadkowe morderstwo z Arabią Saudyjską w tle, a co za tym idzie kulturą islamu niejako w pakiecie jest tym, co mogę Wam dzisiaj z czystym sumieniem polecić :)

12 komentarzy:

 1. Myślę, że ta powieść przypadłaby mi do gustu - podoba mi się tematyka i realia, w jakich osadzona została historia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, tak. Realia są na pewno niecodzienne i tym bardziej intrygujące :)

   Usuń
 2. Gdzieś czytałam o tej książce i mam na nią od pewnego czasu ochotę. Po Twojej recenzji mam jeszcze większa :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogłam Cię jeszcze bardziej do tej książki zachęcić :)

   Usuń
 3. Ciekawie się zapowiada. Będę musiała przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że powieść ci się podobała :) Warto czasem wyjść z zaklętego kręgu zachodniej cywilizacji i sięgnąć po nietypowy kryminał, osadzony w innym świecie.

  Pewnie uraduje się informacja, że autorka napisała drugą część, mam nadzieję, że również zostanie wydana w Polsce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że jestem uradowana :) Na pewno sięgnę po kontynuację :D

   Usuń
 5. Brzmi nieźle, więc książka trafia na listę "do przeczytania", choć to nie jest mój must have ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że warto umieścić ją na tej liście :)

   Usuń