piątek, 6 września 2013

"Cejrowski. Biografia" Grzegorz Brzozowicz

Tytuł: "Cejrowski. Biografia"  
Autor: Grzegorz Brzozowicz
Liczba stron:  256  
Wydawnictwo: Zysk i S-ka 
Okładka: twarda 
Wymiary: 14,5x20,5

"Wojciech Cejrowski. Jako nastolatek walczył z systemem komunistycznym. Za udział w protestach po zamordowaniu Grzegorza Przemyka milicja wyłamała mu wszystkie palce u rąk. Wiele lat później - w wolnej Polsce - został skazany za publiczne krytykowanie pijanego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Mimo takich doświadczeń nadal odważnie wyraża swoje poglądy."  [Zysk i S-ka]

Bohater prawej części prawicy, wcielony diabeł dla wszystkich postępowców. Radykalny antykomunista i równie nieprzejednany krytyk demokracji. Polski patriota i żarliwy katolik o... żydowsko-hiszpańskich korzeniach. Podróżnik, komik, performer. Biznesmen i autor bestsellerowych książek politycznych i podróżniczych, których łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy. Jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiego życia publicznego. A jednocześnie człowiek, który przez 20 lat wyjątkowo skutecznie chronił swoją prywatność przed wścibstwem prasy brukowej i dociekliwością poważnych dziennikarzy. Kim naprawdę jest Wojciech Cejrowski? I ilu ich jest?! Ta książka zawiera odpowiedź. 
Grzegorz Brzozowicz, autor 

Oto biografia, która nie powinna się ukazać, choć musiała. Oto bohater książki, który podbił serca milionów czytelników, widzów i słuchaczy, mimo że kiedyś został skazany na medialne nieistnienie. Oskarżany za swe poglądy i nietolerancję, pokazał nam jak należy być otwartym i tolerancyjnym wobec innych kultur. W książce zobaczymy przedsiębiorczego i zaradnego człowieka, który wszystko zawdzięcza sobie. Zdolności do barwnej gawędy zazdroszczą mu wszyscy. Że jest trudny w kontakcie? Nobody’s perfect!

Tadeusz Zysk, wydawca


Wojciech Cejrowski - postać tyleż barwna, co kontrowersyjna. Ja do tej pory kojarzyłam go głównie z cyklem podróżniczym "Boso przez świat". Bardzo lubiłam te programy i często nawet całą rodziną oglądaliśmy tego faceta w kolorowej koszuli, który wędrując boso przez świat w bezpardonowy sposób opowiadał o obcych kulturach. Podobało nam się to, bo wreszcie na ekranie znalazł się ktoś, kto nie owijał w bawełnę i mówił naprawdę ciekawie.

Sięgając po tę biografię ani na moment nie wątpiłam, że czeka na mnie ciekawa lektura. Dowiadujemy się z niej wielu informacji nie tylko na temat życia głównego bohatera, ale i jego ojca, a nawet dziadka. W ten sposób łatwo nam dostrzec, że przedsiębiorczość Cejrowski niewątpliwie ma w genach, a buntownikiem był już od najmłodszych lat. O jego podróżach informacji jest dość niewiele, ale od tego w końcu są książki napisane osobiście przez Pana Wojciecha i najlepiej tam zajrzeć, jeśli chcemy się dowiedzieć czegoś więcej w tym temacie. 

W jego biografii znajdziemy natomiast informacje o jego życiu i działalności na terenie Polski - głównie jednak te publiczne, bo mało tu Wojciecha Cejrowskiego prywatnie. Jest Cejrowski prowadzący festiwal country, Cejrowski w radiu, Cejrowski w telewizji, a nawet prasie, bo pisano o nim nie raz. W końcu jest i Cejrowski na wokandzie, ale nie ma Pana Wojciecha w hamaku, przy grillu ze znajomymi, czy też na ślubnym kobiercu, a prawie każdy chyba wie, że to ostatnie wydarzenie w jego życiu miało miejsce. Stąd też nasuwa mi się wniosek, że nasz bohater (który widać pilnie strzeże swej prywatności) mimo rzekomych zaprzeczeń maczał jednak swoje paluchy w wydaniu tej biografii.

Nie mniej jednak książkę czyta się naprawdę dobrze. Jest zarówno zgrabnie napisana, jak i porządnie wydana: w sztywnej oprawie, na kredowym papierze i z licznymi fotografiami. Sam bohater, jak wiadomo nie od dziś, budzi skrajne emocje. Osobiście darzę go dość dużą dozą sympatii, głównie z sentymentu do "Boso przez świat", ale czasami mam wrażenie, że "bredzi jak potłuczony" - czyt. nie zgadzam się z niektórymi jego poglądami. Mimo to podziwiam tego człowieka za niewątpliwą charyzmę, konsekwentne dążenie do celu i odwagę, którą niezaprzeczalnie trzeba mieć, by spełniać swoje marzenia, tudzież głosić tak kontrowersyjne poglądy jak Pan Wojciech.

Książkę polecam wszystkim. Warto ją przeczytać, choćby z czystej ciekawości ;)

7 komentarzy:

 1. lubię powieści snute przez Cejrowskiego, ale nie lubię go jako człowieka. denerwują mnie jego poglądy i sposób bycia. ksiażki podróżnicze czytam, za to biografię sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podoba mi się to, co napisał o książce i jej bohaterze Tadeusz Zysk. Trudno zgadzać się z jego radykalnymi poglądami, ale dla mnie jest głównie fantastycznym gawędziarzem i otwartym na nowe kultury badaczem. Nie wiem, czy mam ochotę na jego biografię, sporo o sobie samym opowiada w swoich książkach - i chyba taka dawka pana Wojtka mi wystarcza:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Specyficzny człowiek, czasami mam wrażenie, że nawet w cyklu podróżniczym, który wydaje, niestety narzuca swoje poglądy, dlatego bardzo wielu odstrasza, jednak faktycznie cenię go za charyzmę i za to co robi i pisze, ale nie znaczy to, ze go specjalnie lubie. Akurat do jego biografii specjalnie mnie nie ciagnie, ale calkiem mozliwe, ze jednak przeczytam z czystej ciekawosci :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Powiem ci , że przed przeczytaniem recenzji nawet o tej książce nie słyszałam. Zaciekawiłaś mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię Cejrowskiego za jego cięty język oraz styl opowiadania, dzięki któremu potrafi zainteresować dosłownie wszystkim. Chętnie zapoznałabym się z tą biografią.

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja siostra jest wielką miłośniczką Cejrowskiego i z zapartym tchem śledzie każdy program w telewizji z jego udziałem, dlatego myślę, że na powyższą biografię tegoż pana nie trzeba będzie ją namawiać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam Cejrowskiego i mogę go oglądać po kilka razy i z pewnością sięgnę po jego pozycje.

  OdpowiedzUsuń