Gorące piaski Kairu

Tytuł: "Na piaskach pustyni"
Autor: Rosie Thomas
Liczba stron: 478
Wydawnictwo: Świat Książki

Okładka: twarda
Wymiary: 13,0x20,5


"Powieść obyczajowa, rozgrywająca się w egzotycznym Kairze. Malowniczy romans z lat czterdziestych i całkiem współczesna historia więzi, jaka połączy babkę z nastoletnią wnuczką. Iris, angielska lekarka, podczas II wojny przeżyła wielką, tragiczną miłość do brytyjskiego oficera. To uczucie sprawiło, że założona potem rodzina nigdy nie była jej naprawdę bliska. Na starość zamieszkała znów nad Nilem w miejscu swego romansu. Niespodziewany przyjazd zbuntowanej wnuczki Ruby, burzy spokój Iris. Obie, ku swemu zdumieniu, odkryją radość przyjaźni i rodzinnego ciepła." [Świat Książki]

Choć lato już za nami, to ja przeniosłam się na moment na gwarne ulice Kairu, gdzie pustynny piasek sypnął mi w oczy, a słońce spaliło kark. Tam też poznałam Ruby - zbuntowaną nastolatkę, która uciekła z domu i wyruszyła na spotkanie swojej babci. W ten sposób w egipskiej stolicy nastąpiło zderzenie dwóch kultur, a także dwóch zupełnie różnych światów. Z czasem jednak kobiety odkryły, że więcej je łączy, aniżeli dzieli i  udało im się znaleźć nić porozumienia. Obie w Kairze odnalazły również miłość, zarówno tę romantyczną, jak i splecioną więzami krwi.

Akcja powieści rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych: podczas II wojny światowej oraz współcześnie i to właśnie te podróże w czasie pozwalają nam bliżej poznać historię miłości Iris i Xana, która moim zdaniem jest jednym z ciekawszych wątków powieści. Urzekająca, szczera i momentami tak piękna, że aż nierealna, a w końcu... tragiczna. Po szczegóły zapraszam Was już na karty powieści. Dodam jeszcze tylko tyle, że związek Ruby już tej magii dla mnie nie zawierał. Być może dlatego, że dziewczyna nie miała łatwego życia i zanim przyjechała do Kairu wiele przeszła. Takie piętno współczesności, która odziera uczucia z ich niewinności i czystości. Wszystko zostaje skażone odurzającymi substytutami szczęścia, ludzką obojętnością i zdawałoby się gloryfikowaną rozwiązłością młodego pokolenia. Taki to już, choć trudny w odbiorze, to nie rzadko trafny portret dzisiejszej młodzieży...

W książce oprócz romansu znajdziemy również studium relacji trzech pokoleń kobiet oraz ich drogę do wzajemnej akceptacji i zrozumienia, bo "Na piaskach pustyni" to książka o poświęceniu i wybaczaniu, a także odnajdywaniu swojej drogi w życiu. Spędziłam z nią naprawdę miłe chwile, a autorka zaskoczyła mnie niezwykle malowniczą dbałością o detale. Gdy pisała o balu, słyszałam muzykę, przenosząc się na pustynię zasychało mi w gardle, a wzruszające momenty wyciskały z moich oczu łzy. Wszystko było na swoim miejscu, jeśli mogę się tak wyrazić. Po prostu tworzyło wiarygodną historię.

Romans bez banału, za to z trafną refleksją na temat życia - tak jednym zdaniem bym opisała tę książkę. Sięgnijcie po nią w chłodny dzień, a na pewno zrobi się Wam w dwójnasób cieplej: zarówno na sercu, jak i skórze. Później być może przełknięcie niejedną gorzką prawdę o życiu, a na osłodę dostaniecie łzy zrozumienia. Jak nie trudno się domyślić - polecam!

Komentarze

  1. Wygląda na to, że mogłaby mi się spodobać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze warto się przekonać na własnej skórze albo i oczkach ;)

      Usuń
  2. Zapamiętam tytuł, ale szczerze mówiąc swego czasu już tyle się naczytałam tego typu powieści, że trochę mi się przejadły.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie, nie raz czytając pod rząd dużo podobnych gatunkowo książek można się nimi na jakiś czas nasycić ;)

      Usuń
  3. O widzę refleksyjnie, to ja się na to piszę :)Pozdrawiam i życzę przyjemnego dnia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Refleksyjnie i ze sporym ładunkiem emocji ;) Pozdrawiam i wzajemnie ;)

      Usuń
  4. ależ mnie wspomnienia dopadły... :) piękny jest Kair

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie byłam nigdy, a biorąc pod uwagę, co się tak w ostatnim czasie dzieje, to raczej prędko się nie wybiorę. Nie mniej jednak chciałabym kiedyś na własne oczy zobaczyć piramidy ;)

      Usuń

Prześlij komentarz