niedziela, 13 października 2013

"Pamiętne lato" Lesley Lokko

Tytuł: "Pamiętne lato"
Autor: Lesley Lokko
Liczba stron: 480
Wydawnictwo: Świat Książki

Okładka: miękka
Wymiary: 14,0x21,5


Pierwszą rzeczą, która przyciągnęła mnie do tej książki była okładka. Pastelowa, delikatna i tworząca wraz z tytułem zapowiedź głęboko skrywanej tajemnicy. Idealne połączenie! Poza tym zawsze przyjemnie trzyma się w dłoniach książkę, która okładką nie narusza naszego poczucia estetyki i nie szpeci pokoju, gdy po przeczytaniu zostanie odłożona na półkę. Dlatego wielki plus za to, ale jak zapewne wiecie wygląd to nie wszystko, liczy się wnętrze. Oto, co przyniosło ze sobą "Pamiętne lato".

Maddy postanowiła zostać aktorką, spakowała swoje rzeczy i wsiadła w autobus do Nowego Jorku. Julia dostała się na studia prawnicze w Oxfordzie i postanowiła udowodnić wszystkim, że ciężką pracą jest w stanie osiągnąć sukces. Natomiast Neila z powodu wybuchu wojny, wraz z rodziną musiała opuścić ukochaną Somalię i szukać schronienia poza jej granicami. Wszystkie nasze bohaterki poznajemy w chwili, gdy ich życie znalazło się na zakręcie. Autorka powoli wprowadza nas w ich świat. Zarysowuje kontekst i uchyla rąbka przeszłości, by lepiej naświetlić nam sytuacje dziewczyn. Następnie zaczynamy śledzić ich losy, które w pewnym momencie nieuchronnie się ze sobą splatają. A wszystko to za sprawą rodziny Kellerów. Rodziny pełnej wewnętrznych napięć i skrywanych tajemnic. Dlaczego Aaron i Rufe nie mogą się pozbyć wrogości wobec ich młodszego brata Josha? Jaki sekret skrywa ich matka Diana, ikona prawniczego światka Anglii? Oraz jaką rolę w ich życiu odegrają nasze bohaterki możecie dowiedzieć się przy okazji tej świetnej lektury.

Bardzo podobał mi się jeden z zastosowanych przez autorkę zabiegów, a mianowicie ukazywanie konkretnych sytuacji z perspektywy każdej biorącej w niej udział postaci. Jeśli podczas rodzinnej kolacji pojawiali się niespodziewani goście, to mieliśmy okazję ujrzeć tę wizytę zarówno z ich perspektywy, jak i osób zasiadających przy stole. Było to bardzo pomocne w odczytywaniu poszczególnych emocji będących udziałem naszych bohaterów oraz pokazywało jak różnie ludzie mogą się nawzajem odbierać. Autorka poradziła sobie znakomicie z aspektem psychologicznym postaci oraz zbudowała pomiędzy bohaterami namacalne i prawdziwe więzi. Ich losy śledzimy na przestrzeni kilkunastu lat przez co mamy wystarczająco dużo czasu, by się z nimi zżyć, a nawet polubić.

Na plus oceniam niespieszną z początku akcję, która konsekwentnie wprowadzała nas do zasygnalizowanego na samym początku powieści wątku. I chociaż w pewnym momencie bałam się, że książka za bardzo zaczyna podążyć w kierunku romansu, to jednak autorka świetnie z tego wybrnęła, a zakończenie okazało się dla mnie dość zaskakujące.

Jestem jak najbardziej zadowolona z lektury i szczerze ją Wam polecam. Być może "Pamiętne lato" nie należy do kategorii literackich wyżyn i książek z głębokim przesłaniem, ale mimo wszystko jest lekturą ciekawą i pełną prawd o niekiedy nieźle pogmatwanym życiu ;)

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:


7 komentarzy:

 1. Kiedyś się zastanawiałam nad tą książką, ale jeszcze nie przeczytałam. Kolejna pozycja na liście do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna pozytywna recenzja, mam książkę w planach

  OdpowiedzUsuń
 3. Będę się za nią rozglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Biorę długopis i karteczkę...i zapisuje - żeby nie zapomnieć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. też lubię, gdy akcja na początku jest spokojna i pozwala w ten sposób lepiej zapoznać się z bohaterami. ważne jednak, by taki wstęp równoważył się z zakończeniem. w finale musi się dziać.

  OdpowiedzUsuń
 6. CZasami lubię takie historie, więc pewnie kiedyś się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń