sobota, 2 listopada 2013

"Dziewczęta z Szanghaju" Lisa See

Tytuł: "Dziewczęta z Szanghaju"
Autor: Lisa See
Liczba stron: 368
Wydawnictwo: Świat Książki
Okładka: twarda
Wymiary: 14,5x20,5

"Nowa powieść obyczajowa autorki „Kwiatu Śniegu i sekretnego wachlarza”, „Miłości Peonii” oraz „Na Złotej Górze”. Egzotyczna saga rodzinna, rozgrywająca się przez dwadzieścia lat (1937-57) w Szanghaju i Los Angeles. Historia dwóch chińskich sióstr, modelek, które wychodzą za dwóch braci, chińskich emigrantów z USA, i wyjeżdżają do Ameryki, uciekając przed koszmarem wojny chińsko-japońskiej. Podczas trwającej wiele miesięcy podróży do mężów do Ameryki, płoche dziewczęta stają się dorosłymi kobietami z bagażem przykrych doświadczeń. Do Los Angeles docierają ze swą największą tajemnicą związaną z córeczką jednej z nich. Siostry nie wiedzą, że także w ich nowej rodzinie każdy ma coś do ukrycia i nikt nie jest tym, za kogo się podaje... Pełna zwrotów i tajemnic akcja, wtopiona w wyjątkową panoramę dwóch kultur, Wschodu i Zachodu, opisanych z malowniczymi szczegółami." [Świat Książki]

Pearl i May to kolejno astrologiczny smok i koń, co według chińskich wierzeń determinuje ich charakter i wiąże się z określonymi przymiotami. Jedna z nich jest odważna, ma silną wolę i twardo stąpa po ziemi, podczas gdy drugą cechuje roztrzepanie i chęć bycia w centrum uwagi. Poznajemy je gdy są młode i beztroskie, zarabiając na życie jako modelki. Jednak bankructwo ojca i wojna, która opanuje ich kraj szybko obróci w pył wszystko, co do tej pory miały, wraz z marzeniami. Siostry będą zmuszone wyruszyć w podróż, która na zawsze odmieni ich życie.

Uwielbiam sagi rodzinne, bo bardzo podoba mi się to, że mogę śledzić losy bohaterów na przestrzeni lat i obserwować zmiany jakie zachodzą w ich życiu, a także w nich samych. Są sukcesy i porażki, ktoś się rodzi i ktoś umiera, a koło życia nieustannie się toczy wyciągając na jaw skrzętnie skrywane tajemnice, których w książce Lisy See również nie mogło zabraknąć. Ponadto jestem zachwycona tym, jak precyzyjnie autorka odmalowała odmienne charaktery sióstr oraz ich sposoby myślenia. Jest to najlepiej widoczne pod koniec powieści, gdy siostry konfrontują ze sobą swoje spojrzenia na kluczowe momenty w ich życiu. Okazuje się, że każda odbierała je na swój sposób, interpretowała zupełnie inaczej, nie doceniała tej drugiej, a także nie była wolna od egoistycznych, a czasem i bezmyślnych zachowań. Nie mniej jednak tym, co zawsze je łączyło była siostrzana miłość. Niejednokrotnie trudna, bo okupiona wyrzeczeniami, a także napiętnowana cierpieniem, ale nigdy nie ustająca, co jest chyba najpiękniejszym przesłaniem tej książki.

Nie można jednak przy tym wszystkim zapomnieć o tle, na którym rozgrywają się opisywane wydarzenia. Mamy tu przecież Szanghaj opanowany przez wojnę, rodzinę w trudną położeniu, bo ściganą za długi przez swego rodzaju chińską mafię, często dramatyczną sytuację imigrantów przybywających do USA i przetrzymywanych w warunkach iście jenieckich, a w końcu i słynne Chinatown w Los Angeles, czyli dzielnicę, w której Chińczycy próbowali stworzyć sobie azyl, który tak naprawdę bardziej przypominał getto. 

Jeśli zaś chodzi o sposób w jaki książka została napisana to powiem tylko tyle: Lisa See po prostu czaruje słowem. Pisze językiem lekkim , a zarazem barwnym, takim który intryguje i porywa, mimo tego, iż w gruncie rzeczy jest prosty. Sama historia budzi wiele emocji, zarówno ze względu na opisywane wydarzenia, jak i bohaterów. Strach , złość, niedowierzanie, ale i sympatia, to tylko kilka moich własnych reakcji podczas lektury. A wszystko to zostało doprawione sporą szczyptą chińskiej kultury, która mnie osobiście fascynuje ;)

Polecam!

Postanowiłam też sprawdzić jaki jest mój znak zodiaku według chińskiego horoskopu i oto co znalazłam (starałam się, by była to wersja " w pigułce"):


"Wąż to szósty znak chińskiego horoskopu. Jego cechami są mądrość i entuzjazm.

Wąż to najbardziej tajemniczy znak w chińskim zodiaku. Swoje prawdziwe oblicze ukrywa pod maską powabu i elegancji, ale w swoim wnętrzu skrywa wiele sekretów.

Osoba spod tego znaku odznacza się sprytem, ambicją i dążeniami do kariery. Wąż często przynależy do śmietanki towarzyskiej, czyli do grona pięknych, bogatych i wpływowych.

Narodziny Węża naznaczone są silną karmą, dlatego jego życie to albo wielki tryumf albo tragedia, w zależności od tego jakie były jego poprzednie wcielenia." [źródło]


A kim Wy jesteście według chińskiej astrologii? :)


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:


6 komentarzy:

 1. Książka czeka na mnie na półce, kiedyś przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem zaciekawiona. Może przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam pojęcia, kim jestem według chińskiej astrologii, ale sprawdzę :)
  Książkę chętnie przeczytam, gdyż znam już Lisę See z dwóch książek: "Miłość Peonii" oraz "Kwiat śniegu i sekretny wachlarz". Lisa See to moja ulubiona autorka książek o Chinach. Zgadzam się z Tobą, że czaruje słowem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed sięgnięciem po "Dziewczęta..." przeczytałam dokładnie te same książki autorki, co Ty i jestem naprawdę pod ich ogromnym wrażeniem ;) A z tą astrologią, to doprawdy ciekawa sprawa ;)

   Usuń