niedziela, 29 maja 2016

"Za drzwiami pałacu. W służbie saudyjskiej księżniczki" Cay Garcia

Tytuł: "Za drzwiami pałacu. W służbie saudyjskiej księżniczki
Autor: Cay Garcia
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Znak Literanova 
Okładka: miękka
Wymiary: 14,4x20,5


Ogólnie ma się wrażenie, że ta książka nie ma żadnego wstępu, ponieważ jej główna bohaterka i zarazem autorka w ogóle nam się nie przedstawia. Jak można przeczytać w opisie książki, ukrywa się pod pseudonimem ze względu na ujawnione informacje, ale nie mówiąc nam nic o sobie ma się wrażenie, że jest trochę mniej wiarygodna...

O fabule w skrócie. Cay znudziła jej dotychczasowa praca, dlatego postanowiła zmienić coś w swoim życiu. Zaczęła uczęszczać na kurs dla kamerdynerów, który zaowocował propozycją odbycia służby u saudyjskiej księżniczki. Niestety ta piękna zdawałoby się przygoda nie trwała długo, bo zaledwie cztery miesiące i przysporzyła naszej bohaterce więcej stresu i udręki, niż satysfakcji.

"Za drzwiami pałacu.." ukazuje nam jak nieszczęśliwymi i bezwzględnymi ludźmi mogą być ci opływający w bogactwa i luksusy, którym wydawałoby się niczego na tym świecie nie brakuje. Napomyka również o zwyczajach jakimi rządzi się Arabia Saudyjska i w tym miejscu muszę wspomnieć, że osobiście drzemie we mnie ogromny bunt wobec tego jak kultura wschodu postrzega i traktuje kobiety. Pokazuje też, że nigdy nie możemy być pewni kiedy nasze serce mocniej zabije dla drugiej osoby.

Największy mój zarzut wobec tej książki to brak dialogów, przez co stała się ona "suchą" relacją, wręcz dosłownie przytoczonym pamiętnikiem głównej bohaterki, który nie buduje żadnego napięcia i momentami nudzi czytelnika. Owszem historia sama w sobie jest interesująca i ma ogromny potencjał, ale brak jej jakiegoś konkretnego celu. Ma się wrażenie, że ta opowieść donikąd nie zmierza, nie posiada równeiż żadnego zakończenia ani puenty.

Osobiście jestem raczej rozczarowana i czuję ogromny niedosyt po lekturze.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:
4 komentarze:

 1. Szkoda, że Ciebie lektura zawiodła. Ja mam ją na półce i spodziewam się po niej ciekawej przygody... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam na nią apetyt, ale Twoja recenzja ostudziła mój entuzjazm

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszę o niej po raz pierwszy i raczej ją sobie odpuszczę... nie ciągnie mnie do niej tym bardziej, że na półce czeka wiele lepszych pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej na pewno się nie skuszę. Za dużo niewiadomych.

  OdpowiedzUsuń