"Baletnice. Przyjaciółki i rywalki" Elizabeth Barfety

W trzech słowach: Dla dzieci 6+, Balet, Przyjaźń


Baletnice

Maya, Zoya i Constance - to trzy przyjaciółki uczące się w Szkole Tańca Opery Paryskiej. Dziewczynki dzielą pokój oraz uczęszczają razem na zajęcia. Każda z nich jest inna: rudowłosa Zoya to roztrzepany śpioch, czarnowłosa Contance jest perfekcjonistką w każdym calu, a pochodząca z Martyniki Maya nie dowierza swojemu szczęściu i przedkłada je nad dobro innych.

Konkurs

Kiedy Dyrekcja szkoły ogłasza konkurs na dwie role w przedstawieniu "Bajadera" w Operze Garniera wśród baletnic panuje niemałe poruszenie. Bo któż nie marzy o tym, żeby zostać wybranym? Wszystkie dziewczynki mobilizują się jak mogą, żeby wypaść jak najlepiej. No prawie wszystkie.

Potęga przyjaźni

Maya niemalże cały swój wolny czas poświęca na ratowaniu i pocieszaniu przyjaciół. Próbuje m.in. uleczyć złamane serce swojej "matki chrzestnej" (starszej koleżanki, która jest jej opiekunką w szkole) oraz pomaga Constance oderwać myśli od intensywnych treningów i uświadomić jej, że zamiast ślepo naśladować swoją nauczycielkę w tańcu trzeba po prostu wyrażać siebie.

Na szczęście jej przyjaciele w porę się budzą i organizują "interwencję", dzięki której Maya dostrzega jak ważne oprócz pomagania innym jest również dbanie o samą siebie.

Pozytywny przekaz

"Baletnice. Przyjaciółki i rywalki" to bardzo pozytywny, można by rzec wręcz cukierkowy obraz dziecięcej przyjaźni. Odbieram to na plus, ponieważ jeśli książki mają kształtować młode umysły, to powinny nieść godny naśladowania przekaz.

Piękne wydanie


Ponadto książka została pięknie wydana. Pasteloworóżowa okładka przyciąga wzrok i jest niesamowicie przyjemna w dotyku. W środku natomiast znajdziemy dużą, przyjemną dla oka książkę gdzieniegdzie okraszoną pięknymi czarnobiałymi ilustracjami. Pamiętając jak wygląda mój egzemplarz "Dzieci z Bulerbyn" będąc dzieckiem na pewno pokusiłabym się o ich pokolorowanie <3.


Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Znak Emotikon
Tytuł: "Baletnice. Przyjaciółki i rywalki"
Autor: Elizabeth Barfety
Liczba stron: 160
Wydawnictwo: Znak Emotikon

Chomikometr: 7/10

Komentarze