niedziela, 6 lipca 2014

"Kacper Niewypał Co?dziennik pomyłek" Stephan Pastis

Tytuł: "Kacper Niewypał Co?dziennik pomyłek"
Autor: Stephan Pastis
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: 
Znak Emotikon
Okładka: miękka
Wymiary: 14,4x20,5


Powraca nasz szalony Kacper Niewypał! Dla przypomnienia, Kacper to absolutnie genialny detektyw, dla którego nie ma zagadek nie do rozwikłania. Razem ze swym wspólnikiem - niedźwiedziem polarnym o wdzięcznym imieniu Total prowadzi Agencję Detektywistyczną Totalny Niewypał. Obecnie zrezygnował z lokalu na ostatnim piętrze gigantycznego biurowca i przeniósł swój interes do domu ciotecznej babki, gdzie niedawno przeprowadził się wraz ze swoją mamą. Ze względu na wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości nie posiada już swojego kacpromobilu, za to kacprolinia funkcjonuje nadal bez zarzutu i Kacper jak zwykle ma pełne ręce roboty. Tym razem jednak głowę będzie mu głównie zaprzątał konkurs detektywistyczny zorganizowany przez szkołę, do której uczęszcza nasz bohater. Oj, będzie się działo! ;)

Książka utrzymana jest w podobnym klimacie, jak jej poprzedniczka - "Kacper Niewypał. O!błędne notatki", której recenzję możecie znaleźć tutaj -klik. Dostajemy podobną dawkę absurdalnego humoru (masłomobil przebił chyba wszystko :P), a Kacper cały czas rozumuje w charakterystyczny dla siebie sposób i przysparza nam powodów do śmiechu. I tak, jak notatki Kacpra w poprzedniej części dostaliśmy w formie notatnika, tak tym razem w nasze ręce trafia już dziennik w swym klasycznym formacie. Całość jest okraszona wymownymi ilustracjami, którymi Kacper obrazuje nam różne momenty swojego życia, a także przewijające się w jego zapiskach przedmioty i osoby. 

Jedno tylko nad czym ubolewam to, że mój ulubiony bohater dostał tym razem wybitnie drugoplanową rolę. Mowa oczywiście o niedźwiedziu Totalu. Głównym pomocnikiem Kacpra okazuje się bowiem... cioteczna babcia, która w najtrudniejszych chwilach, niezwłocznie spieszy na pomoc naszemu małemu detektywowi, a mama jak zwykle zamartwia się wybrykami syna, który nie daje sobie przemówić do rozumu i doprowadza do kolejnych "katastrof".

Całość czyta się bardzo przyjemnie, chociaż jak już wyżej wspomniałam troszkę brakuje mi tu udziału postaci, które wcześniej odgrywały znaczącą rolę - zmarginalizowany Niedźwiedź Total, czy zło wcielone w postaci Kariny Corridy to takie moje dwa minusy, które muszę tutaj odnotować. Poza tym fabuła jest ciekawa, a książka zapewnia nam gwarantowaną rozrywkę. Myślę, że spodoba się fanom pierwszej części przygód Kacpra, ale równie dobrze można ją czytać bez znajomości pierwszej części ze względu na przypomnienie nam przez autora wszystkich najważniejszych informacji na samym początku książki.

Nasuwa mi się jeszcze jedno spostrzeżenie. Tak, jak dzieci będą się przy tej książce po prostu dobrze bawić, tak dorosły czytelnik może ją odebrać jak humorystycznie przedstawiony problem samotnego, a właściwie powinnam napisać samodzielnego macierzyństwa.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa:10 komentarzy:

 1. Zaczynam mieć ochotę czasami na tego typu lektury, które oderwę mnie od ciężkiej tematyki. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem trzeba sobie zrobić taką przerwę ;)

   Usuń
 2. Nuda. Nie dla mnie, w dodatku to już wszystko było. Tylko papier marnuja.
  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i było, ale ja jeszcze na nic takiego i w takiej formie nie trafiłam ;)

   Usuń
 3. A tak z trochę innej beczki, dla jakiego wieku jest ta książka?

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm.... Dobre pytanie ;) Myślę, że powinna zainteresować dziecko z podstawówki, tj zbliżone wiekiem do bohatera, tak "na oko" dałabym mu ok 9-10 lat ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Moja córa okazała się totalny odkurzaczem jeśli chodzi o czytanie książek i już mi trochę brakuje pomysłów i pozycji do wypożyczania. Poszukam tego w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam zacząć od pierwszej części: "Kacper Niewypał O!błędne notatki" ;) Świetna jest również książka DiTerlizzi "CzarLa. Poszukiwacze". Można poczytać o niej tutaj -> http://kronikachomika.blogspot.com/2013/09/czarla-poszukiwacze-tony-diterlizzi.html

   Usuń
  2. Dziękuję. Niestety moje biblioteki nie posiadają ani jednej pozycji z tego cyklu. Kupię jedną na próbę.

   Usuń
 6. Akcja czytelnicza - http://monweg.blog.onet.pl/2014/07/09/podaj-dalej-czyli-ksiazka-w-podrozy-odblask/

  OdpowiedzUsuń